V dřívějších dobách převládal názor, že nadváha u dětí je celkem pozitivní jev. Pokud bylo dítě tlusté, pak bylo považováno za zdravé. V současné době již však víme, že dětská nadváha a obezita je spojená s celou řadou zdravotních problémů. Samotná definice nadváhy a obezity u dětí se v jednotlivých studiích liší, obecně však můžeme říci, že se jedná o zvýšené množství tukové tkáně v organizmu. Nadváha a obezita se u dětí definuje jinak než u dospělých. Diagnóza není stanovena jen podle hmotnosti a klasický *BMI se používá spíše v případě dospělých jedinců. V pediatrii byly vypracovány tzv. percentilové grafy (viz. příloha), kde se nezohledňuje jen výška a váha dítěte, ale i jeho věk a pohlaví."

Obezitou a nadváhou trpí v České republice 20–30 % dětí. Z výzkumů dále vyplývá, že přibližně dvě třetiny z nich se kilogramů nezbaví ani v dospělosti. Je tedy velmi důležité začít řešit potíže s váhou u dětí včas. Příčiny dětské nadváhy a obezity můžeme hledat jednak v genech jedince nebo v nezdravém životním stylu. Genetická výbava je předem určená a nelze ji ovlivnit, způsob života však ovlivnit lze. Je velmi důležité dodržovat správnou životosprávu a dbát na dostatek pohybové aktivity, která je v dnešní době dětmi hodně zanedbávána. V současné době moderních technologií děti stále více času tráví před televizí nebo počítačem, místo toho, aby se ve svém volném čase věnovaly například nějakému sportu. Z průzkumů zveřejněných na internetu vyplývá, že děti ve věku 6-12 let se věnují pohybové aktivitě průměrně 6 hodin a 20 minut týdně a s přibývajícím věkem jejich pohybová aktivita ještě více klesá. Doporučená doba je přitom nejméně sedm hodin týdně. Pokud je v rodině jeden rodič obézní, je 50% pravděpodobnost, že dítě se může také stát obézním. Pokud jsou obézní oba rodiče, má dítě 80% pravděpodobnost stát se také obézním. U dětí obézních rodičů je dobré kontrolovat hmotnost dítěte častěji. Velmi důležitá a často podceňovaná je prevence. Prevence před obezitou by měla začínat velmi brzy, již v těhotenství, jelikož základy obezity se formují v prenatálním vývoji. Po narození je nejlepší prevencí proti obezitě překvapivě kojení.

Obézní děti jsou vystavovány zvýšenému riziku onemocnění. Mezi tyto onemocnění patří například cukrovka, kardiovaskulární choroby a v nejhorším případě i rakovina. Je však nutné dodat, že nadbytečná váha působí negativně také na psychiku dítěte. Děti, které mají „nějaké to kilo navíc“ se často setkávají s posměšky a urážkami od svých vrstevníků, zejména ve škole. V nejhorších případech se mohou setkat i se šikanou.

Bohužel v některých případech dětem s nadváhou a obezitou nestačí domácí terapie a musejí tak vyhledat pomoc odborníka. Tento jev není v současné době ničím neobvyklým, naopak dnes je obezita druhou nejčastější příčinou pro návštěvu praktického lékaře. Lékař se snaží dítěti vždy co nejlépe pomoci najít příčinu a řešení jeho problémů s váhou.

Zdroje literatury:

1) HAINER, Vojtěch a kolektiv. Základy klinické obezitologie. 2. aktualizované vydání. Praha: Grada Publishing, 2011. 422 s. ISBN 978-80-2473-252-7.

 

Přílohy:

 

 

Novotná Tereza

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí